Skąd wiadomo, że ciśnienie krwi jest zbyt wysokie lub zbyt niskie

Nie wiadomo. Niektórzy ludzie z bardzo wysokim ciśnieniem mają bó­le głowy. To, że ktoś nie ma bólów głowy, nie oznacza, że nie ma wy­sokiego ciśnienia. Niezawodnym sposobem dowiedzenia się, jakie jest ciśnienie, jest jego pomiar.

Osoba z bardzo niskim ciśnieniem może się czuć osłabiona lub mieć zawroty głowy, szczególnie kiedy wstaje. Ale jest wiele różnych przy­czyn osłabienia lub zawrotów głowy.

Niskie ciśnienie, podobnie jak wysokie, może nie powodować żad­nych objawów. Należy je po prostu regularnie mierzyć.

  • Dlaczego się leczy nadciśnienie tętnicze

Z kilku ważnych powodów. Mało sensowne jest leczenie kogoś na nadciśnienie, jeżeli nie próbuje obniżyć poziomu cholesterolu we krwi, pozbyć się zbędnych kilogramów czy zaprzestać palenia pa­pierosów. Wszystkie te czynniki utrudniają leczenie nadciśnienia. Wysokie ciśnienie tętnicze zwiększa prawdopodobieństwo udaru lub zawału mięśnia sercowego poprzez uszkadzanie naczyń krwionoś­nych. Są także „nerkowe” powody leczenia nadciśnienia. Jeśli przez dłuższy czas ciśnienie tętnicze jest wysokie, może spowodować, że pacjent z niewydolnością nerek wcześniej, niż byłoby to konieczne, rozpocznie dializy. Dzieje się tak dlatego, że niekontrolowane nad­ciśnienie może przyspieszyć rozwój niewydolności nerek. Dobra kontrola ciśnienia tętniczego może odsunąć w czasie rozpoczęcie dializ u pacjentów z niewydolnością nerek bez względu na przyczy­nę choroby.