Utrudniony przepływ płynu dializacyjnego

Jednym z najczęstszych problemów z dializami otrzewnowymi – szczególnie wśród nowych pacjentów – jest utrudniony (zbyt mały) przepływ płynu dializacyjnego. Cewnik dializacyjny może zostać za­blokowany przez substancję o nazwie włóknik, który jest formą białka. Wygląda on jak włókienka bawełny i jest całkowicie obojętny che­micznie. Czasami udaje się samodzielnie oczyścić cewnik, ściskając rurkę i usuwając włóknik. Ewentualnie pielęgniarka może oczyścić cewnik przez podanie do niego wody, soli fizjologicznej lub przeciw zakrzepowego leku o nazwie heparyna. Jest to prosty zabieg.

Bardzo częstą przyczyną pogorszenia przepływu przez cewnik jest zaparcie. Jeżeli dializowany pacjent ma zaparcia, zalegający kał uciska cewnik i powoduje, że płyn dializacyjny przepływa bardzo powoli. Płyn może także zostać uwięziony w kieszonce utworzonej przez jeli­ta. Dlatego bardzo ważne jest unikanie zaparć (na przykład przez regu­larne przyjmowania środków przeczyszczających).

Innym powodem utrudnienia przepływu może być nieprawidłowe położenie cewnika. Nie ma jednego „dobrego” położenia cewnika do dializ otrzewnowych. Ponieważ cewnik jest dość luźno przymocowany do ściany jamy brzusznej, może zmieniać położenie z tygodnia na ty­dzień. „Dobre” położenie to takie, w którym cewnik pracuje dobrze. Zdarza się też, że cewnik, który się przemieścił, wraca sam do prawi­dłowego położenia. Jeżeli tak się nie stanie, może być potrzebna ope­racja w celu umieszczenia go we właściwym położeniu.