Życie pacjenta dializowanego otrzewnowo

Kiedy ktoś zachoruje na schyłkową niewydolność nerek, będzie mu ona towarzyszyć do końca życia. Bez leczenia dializą otrzewnową, he­modializą czy przeszczepieniem nerki osoba taka umrze w ciągu kilku tygodni. Jeżeli będzie leczona, ma szansę żyć prawie tak samo jak przed zachorowaniem.

Dializy otrzewnowe wpływają na styl życia – szczególnie kiedy trze­ba je wykonywać w ciągu dnia – ale ograniczenia są często mniejsze, niż wiele osób mogłoby się spodziewać. Warto rozpatrzyć kilka głów­nych aspektów tej sprawy.

  1. Elastyczność. Dializy te są bardzo elastyczną formą leczenia, któ­re można realizować prawie wszędzie. Zaopatrzenie do nich jest do­stępne w większości krajów świata i większość aparatów do dializowa­nia jest przenośna.
  2. Odpowiedzialność i niezależność. Osoby dializowane otrzewnowo zwykle wykonują dializy samodzielnie, w domu. Zapewnia to wielu z nich większe poczucie odpowiedzialności i niezależności, niż jest to możliwe dla większości pacjentów hemodializowanych (których dializy są wyko­nywane przez wyspecjalizowany personel medyczny w szpitalach).
  3. Sport i ćwiczenia. Pacjenci mogą uprawiać większość rodzajów sportów i ćwiczeń. Nawet tak zwane kontaktowe (chociaż nie zawsze polecane) są dopuszczalne. Osoba dializowana, która chce uprawiać na przykład piłkę nożną, judo czy karate, powinna nosić ochronny pas na brzuchu.
  4. Pływanie/kąpiele/prysznice. Przed pływaniem (kąpielą lub prysznicem), należy przykryć cewnik specjalnym plastikowym opa­trunkiem, który można dostać od nefrologa lub lekarza rodzinnego. Po pływaniu (kąpieli lub prysznicu) konieczne jest oczyszczenie ujścia cewnika, i jeżeli to możliwe, także wymiana płynu dializacyjnego.
  5. Aktywność seksualna. Większość osób dializowanych otrzew­nowo jest aktywna seksualnie. Niektóre z nich mogą się czuć nie- komfortowo, mając płyn dializacyjny w jamie otrzewnej i uprawia­jąc seks. Można jednak wypuścić płyn przed stosunkiem i później użyć nowego pojemnika. Pacjenci poddawani automatycznym diali­zom otrzewnowym mogą uprawiać seks przed dializami lub po ich rozpoczęciu.
  6. Stabilność. Dializy otrzewnowe odbywają się stale, cały dzień i całą noc, a większość osób czuje się ogólnie dobrze przez długi czas. Jest to spowodowanie tym, że osoby te nie odczuwają wzrostów i spad­ków stężenia toksyn lub ilości płynów we krwi, czego doświadczają pacjenci hemodializowani 3 razy w tygodniu.