Białko oraz fosfor i wapń

  • Białko jako suplement energii

Białko w tej roli może być bardzo pomocne, jeśli pacjent chory na ner­ki nie je wystarczająco dużo. Odpowiednie suplementy diety są rzeczy­wiście skuteczne i dostarczają różnej ilości białka i energii zależnie od potrzeb. Są one dostępne na receptę lub bez niej.

  • Fosfor i wapń

Są dwoma pierwiastkami, które wpływają przede wszystkim na zdrowie kości. U chorego na niewydolność nerek poziom wapnia we krwi jest raczej zbyt niski, a poziom fosforu zbyt wysoki. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia kości i rozwój nerkowej choroby kości. Dlatego celem leczenia pacjentów z niewydolnością nerek jest zwięk­szenie poziomu wapnia i zmniejszenie poziomu fosforu we krwi. Moż­na to osiągnąć przez:

  1. Zmniejszenie zawartości fosforu w diecie.
  2. Wystarczające dawki dializy.
  3. Stosowanie substancji wiążących fosfor (dwuwęglan wapnia), przyjmowanych w tabletkach podczas posiłków.

Dietę ubogą w fosfor nie tak łatwo utrzymać, jak to się wydaje. Bar­dzo trudno zmniejszyć spożycie fosforu, nie zmniejszając spożycia białka. Aby sobie poradzić w takiej sytuacji, najlepiej się zwrócić po poradę do dietetyka. Prawdopodobnie zaleci on ostrożność w jedzeniu produktów nabiałowych, podrobów i małży – wszystkie one zawierają wyjątkowo dużo fosforu. Dietetyk może także poradzić, jak i kiedy sto­sować leki wiążące fosfor. Pacjent właściwie tylko wtedy powinien się martwić o ilość fosforu w swojej diecie, kiedy lekarz lub dietetyk spe­cjalnie mu powiedzieli, że to dla niego ważne.