Problemy związane z cukrzycą

Z czasem cukrzyca może powodować, że naczynia krwionośne staną się bardzo wąskie. Staje się wtedy prawie niemożliwe u niektórych pa­cjentów wytworzenie przetoki. Wprowadzenie plastikowych rurek do żył także może być bardzo trudne. Z tego powodu lekarze zalecają ra­czej dializy otrzewnowe niż hemodializy dla pacjentów z cukrzycą, szczególnie kiedy dopiero rozpoczynają dializy.

Jest także obawa, że heparyna zwykle podawana podczas hemodia­lizy zapobiegająca zakrzepianiu krwi może spowodować krwawienie do dna oka (jak również do innych miejsc). Większość osób z cukrzy­cą i niewydolnością nerek ma skłonność do tego rodzaju krwawień (stanu zwanego retinopatią cukrzycową) tuż przed podjęciem dializ. Retinopatia cukrzycowa może być przyczyną ślepoty. Z tego powodu lepiej jest unikać stosowania heparyny.

Nie wszyscy lekarze uważają, że hemodializy są niewskazane dla tej grupy pacjentów z niewydolnością nerek. Niektórzy są za tym, że hemodializy są tak samo dobre jak dializy otrzewnowe, nie pogar­szają wzroku i rzeczywiście mogą być korzystne dla wielu ludzi z cukrzycą.