Wiadomości ogólne

Większość osób z niewydolnością nerek ma w jakimś stopniu rozwi­niętą nerkową chorobę kości, dlatego że jedną z dodatkowych funkcji nerek jest pomoc w utrzymaniu kości zdrowych i silnych. Aby kości były silne, nerki muszą być zdolne do utrzymania równowagi pomię­dzy różnymi substancjami w organizmie – wapniem, fosforem i wita­miną D. Niewydolność nerek prowadzi do nieprawidłowego poziomu tych substancji i jest przyczyną nerkowej choroby kości.

  • Rozwój nerkowej choroby kości

Badanie krwi ukaże nieprawidłowy poziom wapnia, fosforu i witaminy D we krwi pacjenta bardzo wcześnie w przypadku niewydolności nerek, na długo przed koniecznością jego dializowania. Poziom wapnia i wita­miny D będzie niższy niż powinien, podczas gdy poziom fosforu będzie zbyt wysoki. Takie zmiany występują w stadium 2. przewlekłej niewy­dolności nerek (tj. 60-90 procent prawidłowej czynności nerek).

Nieprawidłowości w poziomie wapnia, fosforu i witaminy D zwykle nie powodują objawów, które pacjent zauważy, dopóki nie rozpocznie dializ. Leczenie powinno się jednak rozpocząć we wczesnym stadium choroby, aby zapobiec osłabieniu kości. Chroni się też w ten sposób serce.

  • Do czego prowadzi nerkowa choroba kości

Bez leczenia choroba ta może powodować ból kości, szczególnie pleców, bioder, nóg i kolan. Osłabione kości także stają się coraz częściej skłonne do złamań. Także serce może być zaatakowane. Wczesne rozpoznanie i leczenie nerkowej choroby kości powoduje, że ból i złamania nie występują u pacjentów z niewydolnością nerek.