Problemy seksualne kobiet

Wiele kobiet z niewydolnością nerek nie ma problemów związanych z seksem i ma szczęśliwe, satysfakcjonujące życie seksualne. Jest jed­nak kilka problemów, których mogą doświadczać wyłącznie kobiety:

  1. Uczucie dyskomfortu podczas zbliżenia. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból podczas stosunku, zwykle wynikający z niewystarczają­cego nawilżenia pochwy. W takim przypadku może pomóc dłuższa gra wstępna albo zastosowanie dostępnych bez recepty nawilżaczy na ba­zie wody. Inną przyczyną bólu podczas stosunku jest zakażenie po­chwy (np. grzybica) lub macicy. Zakażenie takie można dość łatwo le­czyć antybiotykami lub lekami przeciwgrzybicznymi.
  2. Zmniejszenie popędu seksualnego. Wszyscy regularnie dializo­wani mają powody, by czuć się bardzo zmęczeni – szczególnie po se­sji hemodializy – co osłabia ich potrzeby seksualne. Jest jednak wiele innych powodów zmniejszenia popędu seksualnego, należy do nich depresja, niedokrwistość i zmiana ról partnerów. Jedną z najważniej­szych spraw dla kobiety z niewydolnością nerek jest uzyskanie pew­ności, że jej partner zna jej uczucia i wie, że się nie zmieniły. Może się ona starać, by wiedział, że wciąż się dla niej liczy. Zaplanowanie cze­goś romantycznego, kiedy zmęczenie nie jest dokuczliwe, potrafi zdziałać cuda. Dobrym pomysłem także jest rozmowa z lekarzem o problemach ze zmęczeniem i zmniejszeniem popędu seksualnego. Trzeba też brać pod uwagę to, że wiele leków oddziałuje negatywnie na seks.
  3. Obraz ciała. Niektóre pacjentki martwią się o swój wygląd, szcze­gólnie z powodu cewnika lub przetoki. Często powoduje to poczucie skrępowania, nieatrakcyjności i bycia już niegodną pożądania, co pro­wadzi do unikania seksu. Bywa, że tylko pacjentka (nie jej partner) ma takie odczucia. Prawda jest taka, że kobieta z niewydolnością nerek jest wciąż tą samą osobą z takim samym urokiem osobistym, jaką była przed zachorowaniem. Bardzo powszechna jest utrata pewności siebie oraz poczucie, że nie można uprawiać seksu. Kobieta sama czuje się winna i obwinia, poza tym dochodzi do wniosku, że nie jest już atrakcyjna. Najła­twiejszym i często bardzo skutecznym lekarstwem w takiej sytuacji jest rozmowa z partnerem. Jeśli obydwoje mogą sobie dodać otuchy i wyrazić uczucia, jakie do siebie żywią, uda im się odzyskać wza­jemne zaufanie. Wiele ośrodków nefrologicznych ma pracowników przeszkolonych w radzeniu pacjentkom zgłaszającym się z takimi problemami.