Zastosowanie urządzeń do wytwarzania podciśnienia

Wielu pacjentów z niewydolnością nerek i problemami ze wzwodem wymaga leczenia, które bezpośrednio działa na prącie, pomagając osiąg­nąć i utrzymać wzwód. Jednym z nich jest „leczenie podciśnieniem”, które wymaga zastosowania urządzenia mechanicznego (np. ErecAid) w celu uzyskania wzwodu. Prawie trzy czwarte dializowanych męż­czyzn, którzy stosują takie urządzenia, uzyskuje pełny wzwód.

Aby osiągnąć właściwy skutek, mężczyzna najpierw wkłada prącie do przezroczystego plastikowego cylindra. Następnie trzyma urządzenie tak, by nieprzepuszczająca powietrza uszczelka całkowicie przylegała do ciała i zamykała cylinder. Stosując ręczną lub działającą na baterię pompkę, mężczyzna wypompowuje powietrze z cylindra w celu wytwo­rzenia próżni. Powoduje to, że prącie się powiększa w sposób podobny do naturalnego wzwodu. Następnie, by utrzymać wzwód, mężczyzna musi zsunąć opaskę (przypominającą pasek elastyczny) z końca cylin­dra na podstawę prącia, a później zdejmuje cylinder i pompkę. Dzięki opasce wzwód można utrzymać przez ponad 30 minut.

Wzwód może trwać dłużej niż naturalnie i na ogół nie zanika po or­gazmie. Najczęściej pacjenci się skarżą na łagodny dyskomfort i „przejściowe problemy” (takie jak pompowanie zbyt gwałtowne ręcz­ną pompką), kiedy urządzenie jest stosowane po raz pierwszy. Czasami mogą się pojawić na prąciu niegroźne, małe czerwone plamki (zwane petocjami). Główne korzyści ze stosowania urządzeń do wytwarzania próżni wynikają stąd, że urządzenia te są bezpieczne, a mężczyzna nie jest poddawany żadnym zabiegom chirurgicznym. Można je stosować tak często jak to potrzebne i są skuteczne u większości dializowanych mężczyzn. Ich producenci twierdzą także, że mogą one poprawiać przepływ krwi w prąciu, co prowadzi do sporadycznych naturalnych wzwodów.

Wadą tej metody jest to, że ogranicza spontaniczne uprawianie sek­su, ponadto wzmaga pewnej wprawy w stosowaniu urządzenia, a na prąciu pozostaną niegroźne sine ślady.