Gdzie powinien być spędzony ten czas

Zależy to od pacjenta i rodziny. Jeśli pacjent życzy sobie być w domu, lekarz rodzinny powinien zorganizować specjalną pomoc pielęgniar­ską. Bardzo ważne jest dla niektórych ludzi uczucie, że są w dobrze znanym otoczeniu, z członkami rodziny i ulubionymi zwierzętami do­koła. W takim przypadku należy dołożyć wszelkich starań, by mogli spędzić ostatnie dni swojego życia w domu.

Niektóre hospicja (w których zwykle przebywają pacjenci umierają­cy z powodu raka) także przyjmują pacjentów z niewydolnością nerek, którzy zdecydowali się zakończyć dializy lub ich nie rozpoczynać. Opieka i wsparcie udzielane umierającym chorym w hospicjum są szczególnie życzliwe, brane są pod uwagę potrzeby i uczucia zarówno pacjenta, jak i jego rodziny.

Większość ośrodków nefrologicznych jest doświadczonych w opiece nad umierającymi pacjentami, którzy zwykle przebywają na osobnym oddziale, oferującym spokój i prywatność. Zwykle pozwala się bliskim pozostawać przez cały czas z pacjentem. Niektóre ośrodki umożliwia­ją zakwaterowanie bliskim pacjenta. Jedna z korzyści pozostawania w szpitalu jest taka, że jeśli pacjent zmieni zdanie i zdecyduje się rozpocząć dializy, wszystkie urządzenia są w zasięgu ręki.